ÎN ATENŢIA CELOR INTERESAŢI DE FESTIVALUL NAŢIONAL DE CREAŢIE ŞI INTERPRETARE „DĂM FOLK” – ed. a II- a Taşca:
Festivalul este organizat de ASOCIAŢIA CULTURALĂ „EU CRED” TAŞCA, cu sprijinul CONSILIULUI JUDEŢEAN NEAMŢ, PRIMĂRIEI ŞI CONSILIULUI LOCAL TAŞCA.
-Festivalul se adresează tuturor copiilor şi tinerilor cu vârste între 8-24 ani, din toată ţara, pe secţiuni de vârstă.Înscrierea în concurs şi cazarea, precum şi celelalte activităţi ( ateliere, drumeţii în Masivul Ceahlău, Cheile Bicazlui, Lacu Roşu, Barajul Bicaz, serile folk organizate în comunele Taşca, Bicazu Ardelean ( Pensiunea Saon) şi Dămuc ( Centrul Cultural „Daniel Bucur”), focul de tabără etc. sunt gratuite.
Festivalul este dotat cu premii în bani, instrumente muzicale, accesorii, cărţi CD-uri ale artiştilor prezenţi şi din juriu, după cum urmează:
MARELE TROFEU AL FESTIVALULUI – 1000 lei
-acest premiu se acordă concurentului care a obţinut PUNCTAJ MAXIM, din partea juriului şi este compus dintr-o chitară acustică, trofeu , medalie, diplomă şi bani.Câştigătorul trofeului nu va mai avea dreptul de a concura la altă ediţie a festivalului şi va fi invitat în recital la ediţia a III-a
LOCUL I – se va acorda fiecărei secţiuni în parte, în valoare de 700 lei.În aceste premii sunt incluse cupa, medalia, diploma, alte accesorii şi bani.
LOCUL al II-lea – se acordă fiecărei secţiuni în parte, în valoare de 500 lei şi este compus din cupă, medalie, diplomă, accesorii şi bani.
LOCUL al III-lea – se acordă fiecărei secţiuni în parte şi este compus din cupă, medalie, diplomă şi bani.
Fiecărei secţiuni de vârstă, îi este alocată câte o menţiune în valoare de 100 lei, la care se mai adaugă diploma şi medalia.
Se vor mai acorda alte premii speciale: premiul de popularitate, premiul pentru cea mai bună creaţie etc.
De asemenea, toţi laureaţii festivalului vor primi din partea organizatorilor şi invitaţilor, cărţi şi albume de cântece folk- lansate în tabără.
Toţi concurenţii vor avea asupra loc câte o copie după actul de identitate sau după caz, certificatul de naştere ( cei care nu au împlinit vârsta de 14 ani).

Fișa de înscriere la Festivalul „Dăm Folk”
Trebuie să o completați, conform modelului, apoi să trimiteți fișa completată pe adresa [email protected], confirmând acest lucru la nr de tel.0787511361
Consiliul Județean Neamț Primăria comunei Tașca
Asociația Culturală „Eu cred” Tașca