Despre tabără : Aceasta se va desfăşura în perioada 24-30 Iulie 2017, în parcul natural „Sfânta Maria” din centrul comunei Taşca, jud.Neamţ ( la 5 km de or.Bicaz şi aprox.20 km de staţiunea Lacu Roşu), într-un cadru pitoresc, cu posibilităţi ample de desfăşurare a actului artistic, dar şi de drumeţii în locurile mirifice lăsate de Dumnezeu.
Organizatori : Primăria comunei Taşca şi Asociaţia Culturală „Eu cred” , în parteneriat cu Consiliul Judeţean Neamţ
Numărul de participanţi : aprox.50 de copii şi tineri, cu vârste cuprinse între 10- 24 de ani.
Cazarea : Atât în corturi, cât şi în încăperi special amenajate, dotate cu toate utilităţile : sală de mese, grupuri sanitare etc.
Cazarea va fi suportată de către organizatori.
Masa : Va fi asigurată de un restaurant din zonă, la preţuri accesibile, iar costul va fi suportat de către fiecare participant.
Pe zile, activitatea taberei va avea următorul program :
Luni, 24 Iulie- deschiderea oficială a taberei, cazarea şi instalarea participanţilor, activităţi de socializare şi cunoaştere a zonei
Marţi, 25 Iulie: Excursie pe traseul Taşca- Cheile Bicazului- staţiunea Lacu Roşu- satul Trei Fântâni – Dămuc – Bicaz-Chei- Bicazu Ardelean- Taşca
Miercuri, 26 Iulie : Vizitarea mănăstirilor şi obiectivelor turistice din zona Bicaz, Barajul de Acumulare de la Bicaz, plimbare cu vaporul pe lacul Bicaz
Joi, 27.Iulie : Drumeţie pe traseul Taşca- Bicazu Ardelean- Poiana Stânile – Masivul Ceahlău.La întoarcere, masa se va lua la Pensiunea Saon din comuna Bicazu Ardelean, unde va avea loc şi o seară folk.Tot aici va fi vizitat şi Muzeul Sătesc din cadrul Pensiunii Saon , dar şi Biserica din Lemn- monument istoric din sec.al XVI- lea
Vineri, 28 Iulie : Festivitatea de deschidere a Festivalului Naţional de Creaţie şi Interpretare „Dăm Folk”- ed.a II-a, la care vor participa concurenţii înscrişi anterior, dar şi participanţii la tabără.
Desfăşurarea probelor de concurs la grupele de vârstă 10-14 ani ( gimnaziu) şi 15-18 ani ( liceu)
Recital extraordinar susţinut de invitaţi
Sâmbătă , 29 Iulie : Desfăşurarea probei de concurs la grupa de vârstă 19- 24 de ani ( studenţi)
Festivitatea de premiere
Spectacol de Gală
Duminică, 30 Iulie – Protocol şi închiderea oficială a taberei şi Festivalului Naţional de Creaţie şi Interpretare „Dăm Folk”-ed.a II-a, 2017
PRECIZĂRI : Programul va mai suporta modificări şi va fi completat cu Regulamentul de Organizare a Taberei şi Regulamentul de Organizare a Festivalului
-În fiecare seară, se vor desfăşura concerte în aer liber, susţinute de artişti consacraţi ai genului folk, dar şi de participanţi şi concurenţi.
-Vor avea lansări de albume, ale artiştilor invitaţi şi lansări de carte
-Tabăra va costa 50 lei/participant/zi, reprezentînd suma totală de 350 lei/ persoană, în limita locurilor disponibile.Suma ce va fi suportată de participant, reprezintă doar costul meselor zilnice.
-Cazarea, activităţile desfăşurate, drumeţiile şi celelalte costuri, vor fi suportate de organizatori.
PRECIZĂRI IMPORTANTE REFERITOARE LA FESTIVAL :
– Înscrierea concurenţilor se va face până la data de 10 Iulie 2017, prin completarea unui formular de înscriere ce va fi postat pe pagina festivalului- parte integrantă a Regulamentului.
-Înscrierea este gratuită
-Sunt acceptaţi concurenţi cu vârste cuprinse între 10-24 ani, dar se pot face şi derogări.
-Juriul este format din personalităţi marcante ale muzicii folk româneşti, dar şi un poet- membru al Uniunii Scriitorilor din România.
În urma demersurilor efectuate, am reuşit să stabilim un fond de premiere, după cum urmează :
-Marele Trofeu al Festivalului : 700 lei
– 3 X Premii I – 500 lei
– 3 X Premiul II- 300 lei
– 3 X Premiul III – 200 lei
– Menţiuni speciale 3 X 100 lei.
De asemenea, vor fi acordate trofee, medalii şi diplome, dar şi alte premii în cărţi, albume de cântece folk cu autografele autorilor, instrumente şi acsesorii muzicale.
Pentru alte detalii, intraţi pe pagina festivalului, unde veţi găsi informaţiile dorite, dar puteţi apela cu încredere la tel.: 0787511361 – Marius Coşerariu- organizatorul festivalului.
Vă aşteptăm cu drag!
Prin voi aducem folkul la el acasă, acolo unde îi este locul, adică LA MUNTE.